Тъй като е Манга на месеца в Orange, нека обърнем малко по-специално внимание на поредицата Komi Can’t Communicate и да разгледаме някои интересни факти за сюжета, скритите препратки в имената на героите, архетипите им, както и популярните ѝ телевизионни адаптации.
През май 2016 г. в японското списание Weekly Shōnen Sunday се появява нова манга, която привлича вниманието на феновете. Създадена от талантливия мангака Томохито Ода, Komi Can’t Communicate (Komi-san wa, Komyushō desu) разказва историята на Шоко Коми – красива гимназистка, която на пръв поглед изглежда перфектна и „студена“, но всъщност страда от социална тревожност.
Сюжет и герои
Шоко Коми е обект на възхищение от страна на своите съученици в престижната частна гимназия в Итан. С нейната елегантност и красота тя бързо се превръща в най-популрната фигура на училището. Малцина обаче осъзнават, че зад тази фасада се крие момиче, което изпитва огромни затруднения в общуването. Тя не може да изрази мислите и чувствата си, което я изолира от останалите.
Всичко се променя, когато Хитохито Тадано забелязва истинската същност на Коми. С помощта на своята емпатия и способност да разбира хората, Тадано решава да ѝ помогне да преодолее страховете си. Заедно те си поставят амбициозната цел Коми да създаде 100 приятелства, въпреки предизвикателствата, пред които е изправена.
Тайните препратки в имената на героите
- Шоко Коми (Shouko Komi): Името ѝ „Коми“ е хитра заигравка с японската дума „komyushou“, която означава „трудности в общуването“. Това отразява нейната прикрита същност и неспособността ѝ да комуникира ефективно.
- Хитохито Тадано (Hitohito Tadano): Неговото име може да се преведе като „обикновен човек“, което съответства на неговата роля на обикновен ученик без особени отличителни черти, но с отлична наблюдателност и емпатия.
- Наджими Осана (Najimi Osana): „Наджими Осана“ означава „приятел от детството“ в превод от японски. Това ѝ подхожда идеално, тъй като Осана е представена като приятел от детските години на много от героите и има способността лесно да се сприятелява с всички.
- Ямай Рен (Yamai Ren): Фамилното ѝ име „Ямай“ звучи подобно на думата „болест“ на японски – а пък първото ѝ име, Рен, би могло да значи любов. Всичко това съвсем тенденциозно намеква за нейната обсесивна и понякога нездравословна привързаност към Коми.
- Агари Химико (Agari Himiko): Фамилното ѝ име „Агари“ може да се свърже с термина „агари шо“, agari-shou на латински, който значи тревожност – а първото ѝ име, Химико, е игра на думи с термина „hikyou“, което означава страхливост. И двете описват тревожността, изпитвана при общуване с хора, особено в социални ситуации – нещо, което е характерно за нея.
Тези игри на думи доказват колко умело Томохито Ода изгражда героите си, подчертавайки техните основни характеристики и роли в историята още с имената им.
Коми – популярен образ сред „kuudere“ героините
В японската поп култура съществуват различни архетипи на персонажи, известни като „дере“ типове, които описват специфични модели на поведение. Един от тези архетипи е „kuudere“ (от японското „kuu“ – хладен, и „dere“ – любящ), който се отнася до герои, които на пръв поглед изглеждат студени, a реално са резервирани, рационални и интелигентни персонажи, които трудно изразяват емоции и приоритизират логичното мислене.
С развитието на сюжета, обаче, постепенно разкриват своята по-нежна, загрижена и любяща страна, като това най-често се забелязва спрямо любовния им интерес.
Kuudere персонажи
- Рей Аянами (Neon Genesis Evangelion) – Тя е една от първите отличили се kuudere героини, известна със своята на пръв поглед студена външност и липса на емоции, които постепенно се разкриват в хода на историята.
- Юки Нагато (The Melancholy of Haruhi Suzumiya) – Тиха и резервирана, често изглеждаща безразлична, но с времето показва дълбока привързаност към своите приятели.
- Микаса Акерман (Attack on Titan) – Войник със стоманена воля, която рядко изразява емоции и изглежда напълно безчувствена за околните, освен когато става дума за Ерен, нейният любовен интерес. Въпреки студения ѝ вид , тя е грижовна и защитнически настроена към близките си.
Виж още: Отаку тест: Знаеш ли тези 9 интересни факта за Attack on Titan?
Шоко Коми и kuudere архетипът
Шоко Коми често е възприемана като kuudere поради своята тиха природа и неспособност да комуникира свободно. За нейните съученици тя дава недостъпен вид, но в действителност страда от силна социална тревожност и желае да създаде приятелства. Това изгражда интересен контраст между външния ѝ вид и вътрешните ѝ чувства, което е характерно за kuudere персонажите.
Дискусии сред феновете
Въпреки че много фенове класифицират Коми като kuudere, съществуват и мнения, че тя по-скоро попада в категорията „dandere“ – комбинация от „danmari“ (ダンマリ), което означава „да останеш мълчалив, да не говориш или да вдигаш шум“, и „deredere“ (デレデレ) – „да бъдеш влюбен и прекалено привързан“. Това са герои, които са срамежливи и тихи поради тяхната стеснителност.
Докато kuudere персонажите са резервирани по техен личен избор, дължащ се на рационалната им същност, dandere героите са такива поради несигурност или страх. В случая на Коми, нейната тишина е резултат от комуникационно разстройство, а не от умишлена резервираност и липса на емоционалност.
Можем спокойно да заключим, че Шоко Коми е сложен персонаж, който съчетава елементи както от kuudere, така и от dandere архетипите. Нейната външна студенина и вътрешна несигурност я правят уникална и обичана героиня в света на анимето и мангата.
Успехи и признания на манга поредицата
От дебюта си през 2016 г. до януари 2025 г. Komi Can’t Communicate достига впечатляващите 36 тома, като продължава да печели сърцата на читателите по целия свят. Поредицата е лицензирана в Северна Америка от Viz Media, което допринася за нейното международно разпространение.
През 2022 г. мангата печели престижната 67-а награда Shogakukan Manga Award в категорията шонен, shonen на латински, а аниме адаптацията ѝ е отличена с наградата за най-добра комедия на Crunchyroll Anime Awards.
Телевизионни адаптации
Популярността на Komi Can’t Communicate води до създаването на няколко адаптации. През септември 2021 г. стартира осемсерийна игрална телевизионна драма, която представя историята на Коми в нова светлина.
Виж още: Отаку тест: Знаеше ли тези 4 интересни факта за Oshi no Ko?
Малко след това, през октомври 2021 г., започва излъчването на аниме адаптация, продуцирана от студиото OLM. Анимето бързо набира популярност и получава втори сезон, който се излъчва през април 2022 г. И двата сезона са достъпни за стрийминг в платформата Netflix, което улеснява достъпа на международната аудитория до историята на Коми.
Манга на месеца в Orange
Orange има страхотна новина за всички фенове на мангата: през този месец Komi Can’t Communicate е избрана за Манга на месеца, което означава, че можеш да обогатиш колекцията си с 20% отстъпка онлайн до края на февруари.
Не пропускай възможността да се потопиш в света на Коми и нейните приятели и разгледай списъкът с томовете ѝ в книжарница Orange.
Все още няма коментар.