В духа на 3-ти март споделяме нашите препоръки за 10 съвременни български романа, които да не пропускаш. Да празнуваме с хубава българска литература е сред най-смислените неща, които може да направим на такъв светъл празник, и не само. Защото българските автори могат да бъдат четени всеки ден, за да откриваме неподозирани кътчета на нашата душевност, да си припомняме места, хора и събития, които могат да избледнеят, да не спираме да се учим от грешките и да припомняме добрите дела.
Виж още: 110 години от рождението на Павел Вежинов – интервю с Павлина Делчева-Вежинова
„Градинарят и смъртта“ – Георги Господинов
Последната книга Господинов носи типичната му философска дълбочина и меланхолична красота. Истории за живота, времето и неизбежността, разказани с финес и мъдрост.
„Последна молитва“ – Боян Боев
История, която преплита мистика и драматични човешки съдби, написана от един от най-младите и четени наши автори. Книгата разглежда въпросите за вярата, спасението и пътя на душата, поставяйки читателя пред дълбоки размисли.
„Нишка“ – Виктория Бешлийска
Поетичен и завладяващ роман, в който езикът и историите се преплитат като древни шевици. Бешлийска разказва за съдбата на жените, любовта и силата на традициите, вплитайки народната култура в незабравим разказ.
„Резерват за хора и вълци“ – Здравка Евтимова
Една от най-силните съвременни книги на Евтимова, която пресъздава суровия свят на малкия човек и сблъсъка му с жестоката действителност. Героите ѝ са борбени, а езикът – остър и проникновен, а с типичния си стил Здравка Евтимова влиза под кожата на читателите си неусетно.
„Чамкория“ – Милен Русков
Епичен роман, който ни пренася в България от 20-те години на XX век през очите на необикновения герой – таксиметровия шофьор Бае Славе. Русков майсторски изгражда историческа атмосфера, пълна с хумор, политически интриги и лични драми.
„Солунският чудотворец“ – Фани Попова-Мутафова
Един от най-добрите ни исторически автори – Фани Попова-Мутафова, разказва история, посветена на Иван-Асен І, Петър и Калоян, както и събитията около тяхното управление. Романът е пример за брилятна историчска проза и е написан с невероятен стил и вникване в психологията на великите личности. Книгата е първа част от тетралогията за династията Асеновци.
„И леглото ни е зеленина“ – Виолета Радкова
Поетична проза, която улавя крехкостта на човешките емоции и деликатността на спомените. Книгата е изпълнена с красиви образи, които рисуват вътрешния свят на героите. Проследявайки историята на няколко поколения, авторката пресъздава личните спомени на семейството си, така че да докосне читателите с автентичен и трогващ разказ.
„Нощем с белите коне“ – Павел Вежинов
Съдбата на двамата герои е преплетена не само заради общата работа и сблъсъка с догматизма, но и заради любовта към две жени. Един от култовите съвременни романи от един от най-интересните и емблематични писатели. Творчеството на Вежинов е символ на цяла епоха, а романът „Нощем с белите коне“, който излиза за пръв път преди 50 години е възторжено приет от читателите и литературната критика.
„Звезди под клепачите“ – Николай Терзийски
Роман, който преплита различни епохи и съдби, създавайки усещане за непрекъснатостта на човешките истории. Терзийски майсторски комбинира реалност и магия, превръщайки думите в истинско преживяване.
„Рана“ – Захари Карабашлиев
Дълбоко емоционален и хуманен роман за травмите, които носим, и възможността за изцеление. Карабашлиев съчетава личното и социалното в разтърсваща история за любов, загуба и търсенето на смисъл. Книгата е посветена на всички незнайни воини, които са дали живота си за България, а сюжетът разглежда необичайния път на един войник из окопите на Първата Световна война.
Още българска литература те очаква в Orange – разгледай и останалите предложения и се вдъхнови за следващото книжно приключение.
Все още няма коментар.