„Последните дни на нощта” ни отвежда във времето на така наречените електрически войни, водени преди повече от век между съперниците изобретатели Томас Едисън и Джордж Уестингхаус. Романът проследява опитите на Едисън да прогони Уестингхаус и неговия превъзхождащ променлив ток от бизнеса с електрифицирането.
В историята ни въвлича младият и талантлив адвокат Пол Кревът, нает от Уестингхаус, за да защити растящата му империя от нападките на Едисън.
Срещаме се с Кревът още на първата страница. Бързайки за среща с Едисън, той става свидетел на ужасяваща гледка – ток удря работника, който прокарва електрическите жици. Разговорът с великия изобретател също не протича гладко – Кревът е сплашен от самонадеяното му поведение:
“Ако мислите, че можете да ме спрете – каза тихо Едисън, – нямам нищо против да се опитате. Но ще трябва да го направите на тъмно.“
Случайна среща запознава младия адвокат с красива оперна певица на име Агнес Хънтингтън, която бързо се превръща в негов съюзник. По същото време двама други гиганти от онова време Никола Тесла и Дж. П. Морган играят важни роли в многостранната битка.
Събитията, засегнати в романа, са пресъздадени придържайки се към историческата достоверност. Книгата завършва с 12 страници бележки от автора, които подробно излагат точно кои части от романа са се случили и кои не.
19-ти век е време, в което вярата в магическото се замества с всеобщото изумление от всички технологични възможности на бъдещето. Греъм Мур умело се възползва от тази промяна, като ни държи в неведение до самия край (ако не знаете историята, разбира се).