Знаеш ли, че идеята за „книга за плажа“ възниква в началото на XIX век, за да обедини книгите с ваканционна тематика? До този момент лятната почивка е била занимание основно за богатите аристократи, нуждата от ваканционни книги не е била на дневен ред. След Индустриалната революция, развитието на транспорта и вдигането на стандарта на живот, все повече хора от средната класа започват да си позволяват да отидат на почивка и постепенно се оформя идеята за плажно четиво, което таргетира най-вече жените.
Нова тенденция в книгоиздаването
Издателства използват тази промяна в общественото положение, за да предлагат нов тип четива, които неминуемо стават разпознаваеми като книги за плажа или почивката. Все повече книжарници и издатели излизат с предложения и списъци за най-добрите летни книги.
Първите автори на летни романи
Самите автори също се включват в тази тенденция като се ориентират към книгите с лятна и ваканционна тематика, за да резонират с настроението на читателите. Все повече романи, чието действие се развива на курорт, почивка или край морския бряг, излизат точно в началото на лятото и биват рекламирани като „книга за плажа“. Първоначално основната аудитория, към която са насочени, е тази на жените.
Виж още: История на криминалната литература
Женската аудитория е основна
Концепцията, че жените могат да отидат на почивка и да се наслаждават на времето си с книги може да ни се струва нормално днес, но през Викторианската епоха е било нововъведение.
В периодичния печат се появяват все повече илюстрации на жени с книги, които се наслаждават на почивката си в хамак или на шезлонг.
Официално терминът „книга за плажа“ е въведен през 90-те, а в класациите за най-добрите книги за ваканция попадат и някои бестселър заглавия не непременно на плажна тема, но с атмосфера и дух, които носят добро настроение, приповдигнатост и надежда.
Книга за плажа вече е отделна категория
Днес някои писатели специализират в писането на книги за плажа – Джени Хейл, Елин Хилдебранд, други са подходящи не само заради сезона – Нора Робъртс, Джон Гришам, Фрида Макфадън, трети просто пишат истински увлекателно, така че през лятото книгите им добиват особен чар – Елизабет Гилбърт, Джоджо Мойс, Елизабет Страут, Никълъс Спаркс.
Разбира се, всяка книга може да бъде книга за плажа. Но ако търсиш ескапизъм и увлекателна история, с която няма да мислиш за проблемите поне за малко, разгледай нашите предложения и избери точната лятна книга за твоя вкус.


Все още няма коментар.