„Щъркелите и планината“, новият роман на Мирослав Пенков, почти чука на вратите на нетърпеливите читатели (почти не остана до 5-и май). Ние определено сме едни от тях и трепетно очакваме излизането му на български език. Но какво да правим, докато това не се случи? С какво да запълним кротките си читателски животи?
Ето няколко предложения какво да ‘четем, докато чакаме „Щъркелите и планината“:
Защо? Защото колкото и пъти да сме ги чели, едно обновяване никога не е излишно. А и така ще се амбицираме още повече и за срещата с романа. Не възнамеряваме да правим паралели между сборника и „Щъркелите и планината“. Поне на първо време.
Защо? Защото е другият дългоочакван напоследък български съвременен роман, който излиза първо в САЩ и чийто автор също живее и твори там. Макар жанрово двете книги да нямат общо,“Самодива“ ще възроди (или роди) интереса на читателя към новата българска литература. Около нея имаше толкова шум, време е да разберем защо.
„Симетрия“ на Захари Карабашлиев
Защо? Защото онези, които някога са чели „На изток от Запада“, със сигурност трябва да прочетат и този сборник с разкази. Неговото въздействие е също силно, героите остават в главите на четящия дълго след раздялата с книгата, а буцата в гърлото дълго не се преглъща.
„Пернишки разкази“ на Здравка Евтимова
Защо? Защото тези разкази си струват. Много си струват и се надяваме да го знаете или да го разберете. Прочетете ги във влака на път за родното си място, прочетете ги в кухнята си, докато чакате козунака да се изпече. Просто ги прочетете.