Докато в България писателската дейност не е труд, който може да донесе значителни приходи, то по света това не е така.Forbes публикуваха списък с най-високо платените писатели за 2015 година. След като първоначалното ни изумление от неприсъствието на роден автор там, решихме да я споделим с вас. Все пак идва краят на годината, а равносметките са нещо полезно.
10. Джон Гришам – 14 милиона долара
Тази печалба е сбор от продажбите на англоезичното издание на „Планината Грей“ плюс приходите от изданията на всичките му книги на чужди езици. Гришам е един от най-превежданите автори в цял свят, така че е нормално милионите да идват и с продажбата на авторски права. Въпреки че писателят издава само по една книга годишно (за разлика от някои от останалите писатели в този списък) интересът към книгите му е постоянен.
9. Нора Робъртс – 18 милиона долара
Въпреки че най-новата й книга не отчете масивни продажби, Нора Робъртс е автор на над 200 книги, които продължават да й носят нелоши (очевидно) печалби. Грандамата на любовния роман с крими елементи още дълго време ще се появява в такива класации. Неизбежно е.
7-8. Джоан Роулинг – 19 милиона долара
Тази година на книжния пазар излезе първото илюстровано и пълно издание на „Хари Потър и философския камък“. Междувременно и Робърт Габрейт също припечелва доста като автор на криминални романи, така че наистина не се притесняваме дали Роулинг и семейството й ще има какво да сложат на новогодишната си трапеза.
Стивън Кинг – 19 милиона долара
Forbes отбелязват, че тазгодишната сума е значително по-малка от миналогодишните печалби на Кинг, но да не издребняваме. Не виждаме нищо лошо в 19-те милиона.
6. Джанет Еванович – 21 милиона долара
Честно, до преди да прочетем тази класация, нямахме идея коя е Джанет Еванович. А тя какви ги вършела… Очевидно авторката пише поредица мистерии и издава по няколко книги годишно.
5. Джеф Кини – 23 милиона долара
„Бащата“ на дръндьото явно не е такъв карък като героя си. Поредицата „Дневникът на един Дръндьо“ върна много деца към четенето и създаде нова мода в детската литература. Познайте колко много поредици тип графичен-дневник има в момента.
3-4. Даниел Стийл – 25 милиона долара
Според Форбс голяма част от тези милиони са аванси за бъдещите книги на Даниел Стийл. Тя е доста чевръста, така че едва ли чака дълго време, за да получи и останалата част от кеш-пая.
Вероника Рот – 25 милиона долара
26-годишната авторка на поредицата „Дивергенти“ печели 25 милиона за една година. Никак не е зле.
2. Джон Грийн – 26 милиона долара
Авторът на „Вината в нашите звезди“ няма нужда от представяне. Тази година на големия екран се появи филма по „Хартиени градове“, който прероди читателския интерес към романа и продажбите му скочиха.
1. Джеймс Патерсън – 89 милиона долара
За разлика от повечето хора в този списък Патерсън изкарва основната част от парите си чрез високите продажби на книгите си на английски, а не толкова от договори за права и адаптации. Писателят е изключително продуктивен и трудът му се отплаща.
→
Големи писатели наистина!