Месец юни дойде и почти си отиде. Любимите нови книги на книжаря обаче няма да си отидат така лесно. Натрупахме сериозна купчина книги и дори успяхме да прочетем някои от тях. Сега с чиста съвест ви ги препоръчваме, защото нямаме търпение да разпространим благата вест за тяхното съществуване в книжния свят.
„Ожених се за веганка“, Фаусто Брици
Почти не остана книжар в Orange Center, който да не е прочел тази книга. Всичко тръгна от разказа на един наш колега, който сподели, че е прочел „Ожених се за веганка“ заедно с приятелката си за един следобяд и че са се забавлявали много. Препоръчано – прочетено. Не след дълго всеки четете веселата изповед на мъж, който е имал (не)щастието да се влюби в жена, която не консумира никакви животински продукти. Но какво са хранителните навици пред истинската любов? Двамата се женят и започват да се съобразявт все повече един с друг, докато нещата не стигнат до…развод.
Имайте предвид, че това е реална история. Нищо в нея не е измислица, която прави „Ожених се за веганка“ дори още по-смешна и свежа.
„Живот от нулата“, Саша Мартин
„Животът е по-хубав, когато на дъното му няма утаена захар“
Борис Виан
Саша Мартин е популярна кулинарна блогърка, съпруга, майка и писател. Освен това е очарователна, честна и топла личност. Лесно ще разберете това, ако разтворите „Живот от нулата“. В нея тя си поставя за цел да сготви и опита ястие от всяка една страна за 195 седмици. Но готвенето не е просто съчетаване на продукти, аромаи и технити. То носи на Саша спомени, чувства и стремеж към постигане на вътрешен мир. Авторката ще ви допусне в съкровени кътчета от живота си и ще сподели с вас трудното си детство, за липсата на семейство и за преоткриването му.
Това не е книга за храна, макар да съдържа рецепти. А за живота с всичките му аромати и вкусове, които всеки съчетава различно. Няма универсална рецепта за щастие и Саша Мартин знае това. Всичко е въпрос на вкус.
„Книга за Балтиморови“, Жоел Дикер
Още при новината за гостуването на чаровният швейцарец в България интересът около първата му книга „Истината за случая Хари Куебърт“ се възроди, а очакването на новия роман стана още по-напрегнато. Новата история на Жоел Дикер е не по-малко интересна от първата. Тук криминалният момент отсъства, а акцентът е върху междуличностните и семейни взаимоотношения. Писателят умее да пленява не само с външност, но и с умението да разказва с лекота и финес.
„Книга за Балтиморови“ по същество е семейна сага, която проследява съдбата на двата клона от рода Голдман – Монтклеърови, скромно семейство, принадлежащо на средната класа, и заможните Балтиморови, обитаващи шикозно предградие на Балтимор. С нарастващо напрежение откриваме, че двете семейства са свързани от „драма“, заровена дълбоко в миналото. Но докато сагата традиционно има линейна композиция, тук хронологията е разкъсана и на читателя се пада да свърже в едно отделните нишки.
Първата книга на изд. „Ерове“ ни привлече от раз със страхотната си корица. След това ни спечели с невероятната история около експедицията и изчезването на сина на милиардера Рокфелер. Майкъл Рокфелер изчезва край бреговете на югозападна Нова Гвинея, където събира експонати за „Музея на примитивното изкуство” в Ню Йорк. След като не е открит от масовото издирване, се появяват слухове, че е убит и изяден от местните асмати – племе на воини, чиято комплексна култура е изградена върху свещено реципрочно насилие, лов на глави и ритуален канибализъм.