Любимите нови книги на книжаря през март бяха онова, което запази книжната му душа през студеното и объркващо време. За щастие приумиците на най-женския месец са вече зад гърба ни, а април се усмихва през прозореца. Тук ще ви представим няколко нови книги, които книжарите на Orange Center избраха миналия месец за личната си библиотека.
„Странност на ума“, Орхан Памук
От всички нови книги задължително започваме първо с новия роман на Орхан Памук, защото това е едно от най-важните литературни събития за цялата година (макар до края ѝ да има още много). Книгата е дълго и обстоятелствено приключение през живота на продавач на боза. А в животът му е живот на детайлите – от скромното и бедно детство до кражбата на момичето, с което дълго време си е писал писма. „Странност на ума“ е прецизно написан и внимателно структуриран роман, в който всяка дума тежи на мястото си и ви води все по-навътре в ума на героя.
Още в началото е важно да се уточни, че новите издания на произведенията на Кундера са прекалено изкусителни, дори за човек, който има старите им варианти с меки корици. Най-новата прелест в колекцията е „Шегата“, която безспорно е и сред най-добрите романи на писателя. Колко струва една шега в рамките на политически режим и тотално потискане на личността?
„Елизабет е изчезнала“, Ема Хийли
Новият роман на изд. Orange Books бързо намери пътя до първите си читатели. Трогателната история на 80-годишната Мод, която постоянно забравя, ще ви разсмее и ще ви натъжи, защото героинята лесно ни напомня колко необятно е човешкото съзнание и как може да е най-мощното ни оръжие и най-силния ни враг.
„Елизабет е изчезнала“ е прекрасно четиво за развлечение, но и за напомняне, че трябва да се наслаждаваме на времето, прекарано с близките ни – докато още го имаме и докато още си го спомняме.
„Спящата и вретеното“, Нийл Геймън
Нийл Геймън е магьосник и вие знаете това. Умее да прави вълшебства с думи, изображения и внушения. „Спящата и вретеното“ е една история, съчетана с фантастични илюстрации. Усещането за приказност и мрак няма да ви изоставят. Това не е детска приказка. Но би могла да бъде. Това не е история за възрастни, макар да би могла да бъде и това. Това е история за вас.
„Шумът на времето“, Джулиан Барнс
Историята се съсредоточава около живота на Дмитрий Шостакович, без да прави опити да е биография. Барнс избира да ни срещне с композитора в по-късен етап от живота му, когато вече е сравнително популярна личност, която е принудена да живее в почти константен страх, защото Сталин е сметнал, че едно от произведенията му не отговаря на праведната стилистика на времето. Композиторът има семейство, приятели, поддръжници, мечти и стремежи. Но какво се случва под тежестта на всевиждащото и вечно съдещо око, което вече е сметнало, че си му враг?