Монополи – играта, която отговаря за най-много разрушени приятелства, но и най-много забавни моменти. Почти невъзможно е да не си се докосвал до нея поне веднъж. А направиш ли го, винаги искаш да печелиш.
Ще се опитаме да ти помогнем в това. Вероятно вече си чувал, че съществуват стратегии, които позволяват да увеличиш шансовете си за победа. Днес ще обърнем внимание на най-популярните сред тях.
Но ще го направим с една уговорка – не забравяй, че колкото повече печелиш, толкова по-голяма е възможността близките ти да те намразят. Ако си готов да поемеш този риск, ето какво трябва да знаеш.
Защо настолната игра Монополи е толкова желана?
Преди да се впуснем в онези стратегии, които позволяват да печелиш обаче, ще те запознаем с онази стратегия, която превръща Монополи в една от най-търсените настолни игри.
И тя е изключително проста – всеки иска да почувства какво е да владее, да доминира над останалите и да бъде монопол. Една от малкото игри, които ти позволяват да го направиш, е Монополи.
Но това, което прави играта истински опияняваща, е преследването на тази цел. Защото, за да я постигнеш, трябва да се потрудиш. Нужна ти е смесица от късмет и добра стратегия, за да спечелиш, а с всеки ход рискуваш да загубиш напредъка си и да трябва да започнеш отначало. А това е още по-вълнуващото.
За кого е подходяща?
Трудно е да си представим, че игра с недвижими имоти и затвори, ще е подходяща за цялото семейство, но Монополи е именно такава. Повечето версии на играта са създадени, така че да са подходящи за деца над 8 години, а горната възрастова граница не съществува.
Вече могат да се открият и по-специални издания на Монополи, които позволяват дори 5-годишни деца да се включат в играта, затова и наистина няма причина защо да не запознаеш цялото семейство с това забавление.
Виж още: Кои са най-добрите семейни настолни игри?
Как се играе и какво трябва да знаем за правилата?
Заради популярността на Монополи днес откриваме множество различни варианти на играта. Но независимо какво е изписано на игралното поле има няколко неща, които всички версии на Монополи споделят.
Всеки участник започва играта с еднаква сума пари от банката, с колкото разполагат и останалите участници. За да се придвижваш из полето, разчиташ на заровете. Можеш да попаднеш на празно или вече закупено място – ако то е нечия собственост, ще трябва да платиш наем за престоя си, но ако е свободно, трябва да бъде закупено.
Като първия, попаднал на мястото, имаш възможност да го закупиш на най-ниска цена, но ако не го желаеш, се обявява търг до стигане на споразумение между играчите кой да го притежава. Същото се отнася и за полетата от типа „Гара“ и „Компания“.
Настолна игра Монополи – България е прекрасна
Можеш да попаднеш и на сектор, който те задължава да изтеглиш карта „Шанс“ или да се обърнеш към „Обществен трезор“. В този случай късметът играе най-голяма роля, защото тогава може да ти се падне карта, която да ти дава или да ти струва пари.
Ако попаднеш на полето „Затвор“, можеш да платиш, за да се освободиш, или да изчакаш момента, в който зарът ще ти позволи да избягаш.
Има само няколко полета, на които, ако попаднеш, не е нужно да предприемеш никакво действие – „Паркинг“ и „Посещение на затвора“.
В хода на играта участниците могат да сключват сделки помежду си, да строят къщи и хотели, да налагат монопол върху цели квартали, но и да фалират. Затова и имотите могат да се ипотекират – тогава разчиташ на помощта на банката.
Популярни видове стратегии
Сега, когато знаеш основните правила на играта, е време да научиш как да ги използваш в своя полза. Ето някои от най-популярните стратегии за Монополи.
Започни смело
Денят се познава от утрото и същото важи за тази игра. Още с първите ходове е важно да инвестираш възможно най-много в купуване на първите имоти, на които попаднеш. Колкото повече притежаваш, толкова по-голяма възвръщаемост имаш.
Избирай правилните имоти
Когато започнеш да се придвижваш из полето, ще имаш възможност да закупиш множество различни имоти. Често срещана грешка е инвестицията в най-скъпите квартали. Имай предвид обаче, че възвръщаемостта при тях невинаги си заслужава.
Най-добре е да следиш на кои места попадат често играчите и да инвестираш в именно тях. Според статистиката тези полета са оцветените в червено и оранжево.
Виж още: Още интересни факти, които не знаеш за настолните игри
Освен това се стреми да изкупуваш имотите от една и съща част от полето, за да притежаваш две или три полета от квартал. Това ще ти позволи да увеличаваш приходите си. Бъди внимателен дали опонентите ти също прилагат тази стратегия и бъди готов да им попречиш в изпълняването ѝ.
Винаги, когато имаш тази възможност, изкупувай последния имот от квартал, когато друг участник притежава останалите. Това не само ще ти помогне да спреш развитието му, но и ще бъде в твоя полза, ако на по-късен етап от играта трябва да преговаряш за нещо важно.
Няма нужда да купуваш третия имот от квартал, който вече се поделя между двама други участника.
Вярвай на зара
Още малко полезна статистика за изграждане на успешни стратегии – Монополи е игра, за която са нужни два зара, а в такъв случай най-големи са шансовете да хвърлиш 7. Най-рядко срещано е да се падне 2 или 12. Знаейки това, можеш да инвестираш в имотите на седем позиции след опонентите.
Имай предвид, че за да обиколиш цялото поле, ще са ти нужни пет или шест хвърляния на зара. Следователно за една ротация ще стъпнеш на средно четири полета. Освен това има 17% шанс да хвърлиш двойка еднакви зара, което означава, че можеш да очакваш такъв късмет на средно шест хода.
Не бързай да купуваш хотели
Изкушаващо е да инвестираш в най-големите строителства, но не бързай да го правиш. Ако си готов да приложиш малко нелоялна, но успешна стратегия, ето какъв е нашият съвет.
Когато имаш възможност, трупай колкото може повече къщи. Не само че три къщи позволяват по-голяма възвръщаемост, но и това ограничава възможностите на опонента ти.
В един стандартен комплект Монополи са включени 32 къщи, които в хода на играта се изчерпват бързо. А колкото повече къщи притежаваш ти, толкова по-малко къщи ще могат да строят други играчи и толкова по-малко наем ще трябва да им плащаш.
Не се страхувай от престой в затвора
Попадането в затвора изглежда като много скучен начин да прекараш играта, но невинаги това е лоша стратегия. В началото на играта, когато следваш един от първите ни съвети и купуваш възможно най-често, затворът наистина забавя прогреса ти. Затова на този етап е най-добре да си платиш, за да се освободиш.
Виж още: Какви са предимствата на настолните стратегически игри?
Но когато играта навлезе в своя най-интензивен период, всяко стъпване на борда може да ти коства пари. А престоят ти в затвора предотвратява това.
Същевременно правилата на играта разрешават да участваш в търгове дори докато си в затвора и да получаваш наем за всеки участник, стъпил на твой имот. Затова, когато престоят ти е обвързан само с печалби, а не със загуби, не бързай да търсиш изход от затвора, а изчакай да изтеглиш чифт.
В любовта и на война всичко е позволено
Накрая ще напомним, че играта е създадена, за да имитира истинския живот. И както в истинския живот често се случва, е важно как ще се споразумееш с останалите играчи, как ще преговаряш и колко далеч си готов да стигнеш, за да победиш. Но не забравяй, че накрая всички печелите, когато играете и се забавлявате заедно.
Сега, когато си въоръжен със стратегии за успех, остава само да избереш най-подходящата за теб версия на популярната настолна игра. Открий я сред всички наши предложения от света на Монополи.