Книгата ли е по-добра от филма или обратното? Ще те оставим да откриеш отговора на въпроса след като ти представим няколко книги и техните екранизации. Заглавията са част от месеца на Orange books и може да ги откриеш онлайн с неустоима отстъпка.
Сигурни сме, че тези препоръки ще допаднат еднакво на киноманите и запалените читатели.
„Нощната кучка“ от Рейчъл Йодър
Какво се случва, когато майчинството премине отвъд границите на нормалното? Една майка, останала вкъщи, започва да вярва, че се превръща в куче – буквално. Книга и филм, които биха допаднали на феновете на „Жената в прозореца“ и „Бял шум“ със своя разтърсващ поглед на идентичността, майчинството и животинското в нас.
Екранизацията по романа представя Ейми Адамс в главната роля, а историята добива отенъците на черна комедия с много символизъм.
„Сърцебиене“ от Алис Осман
„Сърцебиене“ е поредица за всички, които вярват в силата на първата любов и търсят повече автентичност, топлина и искреност в историите.
Графичните романи на Алис Осман са не просто разказ за любовта между двама тийнейджъри, а променят начина, по който я виждаме – нежно, деликатно, без излишен драматизъм.
Хитовият сериал на Netflix е истински уют за сърцето и успява с лекота да пренесе чувствата и на екрана. Продукцията улавя очарованието на графичните романи с визуални ефекти, които подчертават емоциите на героите – искри, цветя, сърца.
„Наричаха я Грейс“ от Маргарет Атууд
История, вдъхновена от реални събития в Канада през XIX век – една от най-противоречивите осъдени жени, разказва своята версия. Истината? Зависи кой я слуша. Сериалът е с невероятна психологическа дълбочина, точно като книгата, а атмосферата е представена изключително автентично, така че да пренесе зрителя в Онтарио през XIX век.
Ако „Разказът на прислужницата“ ти е харесала, това е следващата спирка.
„Нощем с белите коне“ от Павел Вежинов
Творбата на Павел Вежинов носи усещане за носталгия, мистичност и една болезнено човешка емоционалност. Екранизацията пренася това чувство на екран със силно въздействие – особено за онези, които копнеят за отминалото време.
Литература и кино, които остават следа – тихо, но дълбоко. Филмът на Зако Хеския остава една от най-обичаните екранизации по Вежинов, със силно емоционално въздействие и незабравима актьорска игра.
„Анн от фермата „Зелените стрехи“ от Луси Мод Монтгомъри
Главната героиня на Луси Мод Монтгомъри е Анн Шърли (с две н) – едно огнено момиче с бурно въображение, което преобразява света около себе си. Любимата детска класика е вдъхновила няколко адаптации, които имат своя почерк. Също както красивото ново издание от Orange books с илюстрациите на Антонио Лоренте.
Сериалът „Anne with an E“ на Netflix е съвременен прочит на класиката с по-смели теми, без да губи очарованието на оригинала. Сериалът завладява с визуалната си пищност, цветове и атмосфера и е изключително популярен сред младите почитатели на поредицата.
За порасналите читатели тази версия е може би най-емблематичната – сериалът от 1985 г. Меган Фолоус олицетворява Анн с такава харизма и емоционалност, че остава любима на поколения зрители.
Не знаем дали книгата или филма/сериала ще ти допаднат повече, но едно е сигурно – двете медии допринасят по различен начин за възприемането и изживяването на една история. Затова смело ти препоръчваме да поръчаш книгите, а след това да се насладиш на екранизациите, защото двете работят най-добре в симбиоза. А и никога не пречи да се насладиш на една добра история отново и отново, нали?
Месец на Orange books продължава – разгледай за още идеи. Погрижили сме се да попълниш списъка за четене поне до ноември.
Магдалена Младенова
Определям се като ентусиаст на тема книги, кино и кучета. Завършила съм книгоиздаване и реклама и се опитвам да съчетая най-доброто и от двата свята като маркетинг специалист за Orange.
Все още няма коментар.