„Човекът с вкус по-трудно става подлец, най-малкото защото е некрасиво. Четящият човек е красив.“ – „Невидимите кризи“, Георги Господинов
Днес празнуваме постижението на един такъв четящ и пишещ човек – Георги Господинов. В началото на тази година той е бил предложен за официална номинация за Нобелова награда от българския П.Е.Н. център.
Предложението е било подписано от Здравка Евтимова и предстои да бъде разгледано от Шведския нобелов комитет.

Така авторът на „Физика на тъгата“ се нарежда сред българските писатели като Елисавета Багряна, Йордан Радичков и други, които са били номинирани за Нобелова награда.
Освен това престижно постижение Господинов вече е най-награждаваният български писател от чуждестранните критици. С книги, издадени на над 20 езика, той се нарежда и сред най-превежданите родни автори.
Последният му роман „Времеубежище“ бе разпространен на пазара в Обединеното кралство на английски език и под заглавието „Time shelter“. Дебютът на книгата предизвика вълна от позитивни новинарски материали в редица големи издания, сред които „Гардиън“, „Ню Йорк Таймс“ и още.
Отличаваща се е публикацията, поместена в британския „Таймс“. Рецензията, дело на Саймън Ингс, описва Георги Господинов като „българския Джордж Оруел“. Според критика „Времеубежище“ може да се превърне в класика, благодарение на оригиналността на творбата и актуалността на проблема.
Поради същата причина и романът спечели редица големи призове, включително най-престижната италианска награда за литература „Премио Стрега Еуропео“. Вече авторът попада и сред петимата финалисти за италианската награда Gregor von Rezzori, която се присъжда на най-добрата чуждестранна творба, преведена на италиански език.
Другите произведения на българския писател също се радват на международен интерес и множество награди. По неговия разказ „Сляпата Вайша“ пък Тео Ушев създава анимация, която получи номинация за Оскар.
По повод най-новото постижение на българския автор до 30 май провеждаме игра във Facebook. Един от почитателите на Георги Господинов ще спечели цели 12 негови книги. Ще се включиш ли?